w archiwach pisarzyZapraszamy na konferencję naukową

Dzieło in statu nascendi. W archiwach pisarzy

która odbędzie się   16-18 listopada 2022 roku

 Konferencja planowana jest jako druga z cyklu: Dzieło in statu nascendi. Jej nadrzędnym celem będzie rekonesans badawczy, dotyczący archiwów pisarzy w kraju i zagranicą. Ze względu na sytuację społeczno-polityczną (zabory, okres PRL) polskie środowisko pisarskie i intelektualne było rozproszone po świecie, przynajmniej od czasu Wielkiej Emigracji XIX wieku po współczesność. Spotkanie badaczy (literaturoznawców, historyków, historyków filozofii, kulturoznawców), zajmujących się archiwaliami, zarówno tymi, które znajdują się w Polsce, jak i poza krajem (a jest ich niemało), pozwoli na wymianę informacji i doświadczeń związanych z kwerendami i pomocniczymi badaniami nad spuścizną polskich pisarzy, myślicieli, intelektualistów. Przewidujemy referaty prezentujące zawartość i stan konkretnych archiwów, jak i metody pracy z materiałem archiwalnym, w zależności od jego zawartości i fizycznego stanu. Ważnym blokiem tematycznym będą również kwestie związane z edycją odnalezionych w archiwach tekstów (wybór rodzaju – typu edycji, zagadnienie praw autorskich, itp.).

W celu integracji polskiego środowiska badaczy archiwaliów z naukowcami z zagranicy planujemy blok tematyczny dotyczący spuścizny twórców literatury światowej, kierujemy więc zaproszenie również do ośrodków zagranicznych.

Obrady przewidziane są w trybie mieszanym. Referaty konferencyjne będą wygłaszane online za pośrednictwem platformy Teams, natomiast spotkania towarzyszące odbędą się w siedzibie Łódzkiego Oddziału PAN (Pałac Kindermanna, Łódź, ul. Piotrkowska 137/139).

Jednym z nich będzie promocja opartego na pierwodruku polsko-litewskiego wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza, przygotowanego przez Fundację “Pomoc Polakom na Wschodzie” we współpracy z Muzeum Adama Mickiewicza Uniwersytetu Wileńskiego. W ten sposób uczcimy Rok Romantyzmu Polskiego, ustanowiony w setną rocznicę wydania debiutanckiego tomu Wieszcza. W spotkaniu będzie można wziąć udział bezpośrednio lub online.

Drugie wydarzenie towarzyszące to panel dyskusyjny poświęcony historii spuścizn pisarskich.

Na zgłoszenia referatów czekamy do 31 października

pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Osoby zainteresowane publikacją w naszym czasopiśmie „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica” (2024, nr 1) [40 p., lista B, MNiSW] prosimy o złożenie tekstu do końca lutego 2023 roku.